یادگیری اهمیت روانشناسی بازار فارکس و درک حقیقت

یادگیری اهمیت روانشناسی بازار فارکس و درک حقیقت

یادگیری اهمیت روانشناسی بازار فارکس و درک حقیقت

فهرست مطالب:

روانشناسی معامله‌گری چیست؟

اهمیت روانشناسی معامله‌گری

آموزش مدیریت احساسات در معاملات

درک روانشناسی معامله‌گری

آموزش روانشناسی بازار فارکس

۵ اصل اساسی در روانشناسی بازار فارکس

همان طور که می دانید، معامله گران بسیاری در ایران فعال بازار فارکس به حساب می آیند و برای این افراد و حتی افرادی که علاقه مند به این بازار بین المللی هستند، آموزش روانشناسی بازار فارکس الزامی است، چرا که تحلیل بنیادی و تکنیکال تا حدودی می توانند روند قیمت را تعیین کنند و این روانشناسی بازار است که می تواند تیکه های گمشده پازل انواع تحلیل ها را تکمیل کند، پس شما به عنوان کسی که این بازار را تحت نظر گرفته و بعضا در آن سرمایه فعال دارید، با آموزش روانشناسی بازار فارکس می توانید سوددهی خود را در این بازار افزایش دهید و ریسک سرمایه گذاری های خود را نیز کمینه کنید، پس اگر دوست دارید آموزش روانشناسی بازار فارکس را به صورت کاملا رایگان و به زبان ساده یاد بگیرید، این مطلب سام تریدر بهترین راهنمای شماست؛

روانشناسی معامله‌گری چیست؟

روانشناسی معامله‌گری بیانگر وضعیت ذهنی افراد است که به موفقیت یا شکست آنها در بازار کمک می‌کند. به کمک روانشناسی معامله‌گری جنبه‌های مختلفی از شخصیت و رفتارهای یک فرد که منجر به تصمیمات و اقدامات آن می شود را بررسی می‌کنند.

روانشناسی معامله گری به همان اندازه که مربوط به رفتارهای معامله گری است، در مورد توسعه یک استراتژی قوی هم نقش مهمی ایفا می کند. بدون قدرت ذهنی برای پایبندی به یک برنامه معاملاتی، بهترین استراتژی در جهان را هم در اختیار داشته باشید هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. معامله‌گران خوب نه تنها یک استراتژی را تکامل می‌دهند و به آن تسلط می‌یابند، بلکه از ویژگی‌های خود (مانند نظم و شکیبایی) نیز آگاه‌تر می‌شوند و آنها را توسعه می‌دهند، که به آنها امکان می‌دهد در اجرای استراتژی‌های خود مؤثرتر باشند.

پیسکولوژی بازار فارکس
پیسکولوژی بازار فارکس

اهمیت روانشناسی معامله‌گری

مهارت‌های زیادی برای موفقیت در بازارهای مالی مورد نیاز است. اما هیچ یک از این مهارت‌ها به اندازه شناخت طرز فکر معامله‌گر مهم نیست. کنترل احساسات، سریع فکر کردن و اعمال نظم و انضباط همگی اجزایی از مفهومی است که آن را روانشناسی معاملاتی می‌نامیم.

درک روانشناسی معامله‌گری

بازارهای سهام و اوراق قرضه(اوراق مشارکت) اساساً گروهی از مردم هستند که همگی سعی می‌کنند با اطلاعات ناقص تصمیم بگیرند. درک روانشناسی می‌تواند کلید یادگیری نحوه تصمیم گیری باشد. وقتی صحبت از پول و سرمایه گذاری می شود، ما همیشه آنقدر که فکر می‌کنیم منطقی رفتار نمی‌کنیم. بینش به نظریه و یافته های مالی رفتاری به شما در پاسخ به این سوال کمک کند.

نظم و ریسک پذیری یکی از مهم‌ترین پارامتر‌ها در روانشناسی معامله‌گری است که می‌تواند باعث موفقیت افراد در معاملاتشان شود. از طرفی همواره معامله‌گران درگیر احساساتی از جمله ترس، طمع، امید و پشیمانی هستند که تاثیر گذار بر تصمیمات آنها است. برای درک بهتر در ادامه هر کدام را برایتان توضیح می‌دهیم.

آموزش روانشناسی بازار فارکس

تریدرهای بازار فارکس نه تنها می بایست با دیگر بازیگران موجود در مارکت به مقابله بپردازند، بلکه همواره با خودشان نیز در جنگ هستند. معمولا به عنوان یک معامله گر فارکس، بزرگترین دشمن شما، خود شما به حساب می آیید. در حقیقت ما به عنوان انسان، ذاتا موجودات احساساتی به شمار می رویم. گویی، نفس ویرانگر ما قصد جان ما را کرده است. او قصد دارد خودش را تثبیت کند و ما همیشه در حال اثبات خود به دیگران هستیم. ما همین طور به صورت غریزی، خواهان بقای بیشتر و زنده ماندن هستیم. در زمان معامله تمام این احساسات و غرایز با هم ترکیب شده و اگر ما راهی جهت کنترل آن ها پیدا نکنیم، ضررهایی را برای ما به همراه می آورد که شاید جبران آن به همین سادگی ها نباشد.

همچنین بخوانید : انواع نمودار و مفاهیم پایه‌ تحلیل تکنیکال

چنانچه مشتاق هستید که بدانید چطور روانشناسی، بر بازار فارکس اثرگذار است، این مطلب سام ار تی ام برایتان مفید خواهد بود، چرا که اطمینان دارم در انتها به خاطر نکات ارزشمند آن و تاثیرات عمیق این نوشتار، آن را یا سایر علاقه مندان به اشتراک بگذارید. جالب است بدانید که بانک های بزرگ بین المللی، موسسات مالی، صندوق های سرمایه گذاری، بروکرها و صدها معامله گر خرده پا و موفق بازار مخاطبان اصلی این مقاله هستند؛ در این مطلب در خواهید یافت که چطور تک تک تصمیمات روزانه شما که حاصل موضوعات مربوط به روانشناسی بازار است، نرخ های معاملاتی بازار را تعیین خواهد کرد.

در مصاحبه با یکی از معامله گران بزرگ بازار، این موضوع مشخص شد که چطور این شخص از نظر احساسی، شدیدا به پوزیشنش وابسته بود؛ در واقع این وابستگی احساسی که حاصل تاثیرات روانشناسی بازار است، در انتها ضرر زیادی را به وی تحمیل کرد. یک معامله گر موفق بزرگ دیگر بر این باور است که چیزی که ما به آن روانشناسی بازار می گوییم، این است که متوجه شویم سایر معامله گران چطور فکر و عمل می کنند. بسیار رخ داده است که پس از یک ترید، شخصی از ما سوال می کند که چطور این معامله را انجام دادی؟ خیلی ساده پاسخ ما این است؛ نمی دانم. اگر شما هم چنین چیزهایی را تجربه کرده اید، این مطلب را تا انتها بخوانید، چرا که موضوع آموزش روانشناسی بازار فارکس را برایتان باز کرده ایم؛

آموزش روانشناسی بازار فارکس
آموزش روانشناسی بازار فارکس

۵ اصل اساسی در روانشناسی بازار فارکس

سرمایه‌گذاران برای کسب سود بیشتر و رسیدن به اهداف خاصی که در نظر دارند، نیازمند شناخت کامل روانشناسی بازار هستند. معامله‌گران در هر لحظه باید به نگه داشتن یک پوزیشن، بستن آن و یا تصمیم به باز کردن پوزیشن جدید فکر کنند. همه این موضوعات می‌توانند افکار معامله‌گران و تصمیمات آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهند. برای اینکه یک تریدر بتواند رفتار بازار را سریع‌تر پیش‌بینی کند، بهتر است درک کاملی از روانشناسی بازار فارکس داشته باشد. بر این اساس، در ادامه، ۵ اصل مهم روانشناسی فارکس که تسلط بر آن کمک شایانی به بهبود روند معاملات در این بازار خواهد نمود، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۱.اهداف و تصمیمات خود را ارزیابی کنید

اصل روانشناسی
اصل روانشناسی

معامله‌گران معمولاً به دلیل عدم داشتن مهارت‌های روانشناختی مناسب و کنترل احساسات خود، دست به معاملاتی می‌زنند که اغلب منجر به ضرر و زیان می‌شود. برای اتخاذ یک پوزیشن درست باید مهارت تصمیم گیری را بیاموزید. این مهارت با کسب تجربه در افراد بهتر می‌شود. ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید. سپس با جمع‌آوری اطلاعات ضروری و بررسی آن‌ها و عواقبی که تصمیم شما در پی خواهد داشت، بهترین تصمیم را اتخاذ کنید. در این راه باید استراتژی درستی داشته باشید تا ذهن شما را در یک مسیر صحیح قرار دهد و به تصمیماتتان لطمه نزد. با تصمیم‌گیری صحیح که منشا آن یک استراتژی مناسب است، می‌توانید در بازار فارکس موفق‌تر عمل کرده و روی ارزیابی‌های خود سرمایه‌گذاری کنید.

۲.کنترل احساسات خود را بدست بگیرید

یکی از موارد مهم در روانشناسی بازار فارکس، کنترل احساسات است. احساسات کنترل‌نشده مانند ترس می‌تواند منجر به شکست شما شود. ترس باعث ازدست دادن فرصت‌ها می‌شود. اگر پولی که برای معامله به فارکس تزریق کرده‌اید، همه‌ یا بخش اعظمی از پول شماست و در واقع توانایی از دست دادن آن را ندارید، ممکن است به راحتی در این راه شکست بخورید و پول زیادی ازدست بدهید. پس از گرفتن قرض و وام برای معامله کردن پرهیز کنید.

هر گونه احساسات شدید، حتی با یک دید کاملاً مثبت، می‌تواند باعث بروز اشتباه شود. بازار فارکس پیچیده‌تر از آن چیزی است که گمان می‌کنید. نباید مانند یک قمارباز به راحتی ریسک کنید. در زمان معامله باید آرامش خود را حفظ کرده و به خوبی بازار را بررسی کرده باشید. استرس و پشیمانی ذهن شما را به مرور خسته می‌کند. تمام ذهن خود را روی سود یا ضرر حاصل از یک معامله قرار ندهید و نتیجه را بصورت کلان ببینید. هیچ راهی وجود ندارد که با تکیه بر آن بتوان گفت یک معامله قطعاً سود ده است. بنابراین بر روی استراتژی خود تمرکز کنید و نقاط ضعف و قوت خود را بیابید. ممکن است اکنون نتیجه‌ای نگیرید، اما با گذشت زمان و کسب تجربه، از میزان اشتباهات شما کاسته شده و این امر منجر به موفقیت شما خواهد شد.

همچنین بخوانید :

سود هایی که منجر به ضرر میشوند

۳.تمرین را فراموش نکنید

تمرین کردن باعث می‌شود که شما حرکات بازار را بهتر بشناسید و عادات خوب ترید کردن را در خود پرورش دهید. بازار فارکس این امکان را به شما می‌دهد که به صورت دمو، بدون اینکه سرمایه خود را به خطر بیندازید، برای یادگیری بیشتر معامله کنید. معامله با حساب دمو به شما کمک می‌کند تا تمرین کنید و اصول و مهارت‌های معامله‌گری در بازار را فرا بگیرید. اگر مبتدی هستید از معامله به صورت دمو غافل نشوید و پس از آن سرمایه‌گذاری را با مبالغ کم آغاز کنید.

باید استراتژی مناسبی را با در نظر گرفتن هدف سرمایه‌گذاری، بازه زمانی معامله و تعیین حد سود و ضرر بیابید. به استراتژی‌ها و تحلیل های خود پایبند باشید. اگر به هدفی که می‌خواستید رسیدید، سود خود را گرفته و از آن خارج شوید. کسانی که برای رسیدن به سود بیشتر همه چیز را رها کرده و طمع می‌کنند، غالباً موفق نمی‌شوند. زیرا طمع جایی در بازار فارکس ندارد.

۴.اعتماد به نفس بیش از حد ممنوع

داشتن اعتماد به نفس در هنگام معاملات در بازار فارکس، بسیار ضروری است. این اعتماد به نفس زمانی به شما کمک می‌کند که به استراتژی خود پایبند باشید. اگر با نظم و انضباط، تحلیل‌های خود را دنبال کنید به موفقیت خواهید رسید. اعتماد به نفس بیش از حد زمانی اتفاق می‌افتد که معامله‌گر موفقیت‌های قابل توجهی کسب کرده و سرخوش از این موفقیت‌ها بدون رعایت کامل استراتژی خود دست به معاملاتی با ریسک بالا می‌زند. از آنجایی که بازار پیچیده و غیر قابل پیش‌بینی است، این ریسک کردن ممکن است ضررهای زیادی را تحمیل کرده و باور معامله‌گر برای موفقیت را به شدت کاهش دهد.

۵.صبور باشید و از طمع دور بمانید

اینکه در بازار فارکس می‌توان سود زیادی بدست آورد، شایعه نیست، اما بی‌صبری و هیجانی عمل کردن هم باعث می‌شود که شما ضرر کنید. برخی از کاربران وقتی ضرر می‌کنند، بلافاصله روحیه خود را از دست می‌دهند. در این شرایط یا می‌خواهند با معاملات سنگین از بازار انتقام بگیرند یا اینکه این کار را به طور کلی کنار بگذارند. این تصور نیز که باید برای رسیدن به موفقیت هر روز معامله کنید، اشتباه است. معاملات پی در پی باعث تصمیم‌گیری‌های هیجانی می‌شود. یعنی با رسیدن به مقدار کمی سود یا ضرر دست به فروش و خرید می‌زنند و در نتیجه به آن هدفی که در نظر دارند، نرسیده و نا‌امیدی وجودشان را فرا می‌گیرد.

شما می‌توانید تنها با یک معامله درست در طول هفته به آن سودی که در انتظارش بودید، دست پیدا کنید. صبور باشید و با تسلط بر خود، اشتباهاتتان را بیابید. از همان ابتدای خرید متناسب با تایم فریم ورودتان، ذهن خود را برای مدت زمان معینی آماده نگهداری پوزیشن کنید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب به تجزیه و تحلیل‌هایتان ادامه دهید تا تسلط بیشتری برمعاملات خود داشته باشید.

اهمیت روانشناسی در بازار فارکس

معمولا شروع هر فعالیت تا دستیابی به نتیجه مطلوب، با رنج و سختی همراه است. چنانچه ابعاد گوناگون کاری که قصد انجام آن را دارید به خوبی بسنجید و آموزش‌ های لازم را دریافت کرده باشید، با سرعت بیشتر و خطای به مراتب پایین ترین به موفقیت خواهید رسید. بنابر نظر عموم معامله گران خبره این بازار، تصور این که با معامله در فارکس بدون داشتن دانش کافی، می‌ توان در مدت زمانی کوتاه به ثروتی بسیار بزرگ دست پیدا کرد، موضوع درستی نیست.

حتما بخوانید :

دلیل اهمیت درصد نرخ بهره برای معامله گران فارکس

اگرچه که این بازار می تواند سود زیادی را در مدت کوتاهی برای شما به همراه داشته باشد، ولی بدیهی است که تداوم این سودها به آشنایی کامل با آن و تسلط بر اصول روانشناسی بازار خواهد داشت. شاید افراد تازه کار در زمان شروع به موفقیت‌ هایی دست پیدا کنند، ولی بی تردید این موفقیت‌ ها، تا وقتی که به صورت کامل آموزش‌ های مورد نیاز را دریافت نکنند، دوام نخواهند آورد. به اصطلاح یک شبه نمی‌ توان ره صد ساله را رفت؛ لذا لازمه رسیدن به اهداف، صبر و یادگیری مداوم و داشتن تسلط بر هیجانات و کنترل احساسات است.

آموزش مدیریت احساسات در معاملات
آموزش مدیریت احساسات در معاملات

آموزش مدیریت احساسات در معاملات

۱ . قوانین مخصوص به روحیه و شخصیت خودتان را ابتدا بشناسید و سپس روی کاغذ بنویسید. چنانچه برای معاملاتتان برنامه ریزی مشخصی داشته باشید، بهتر قادرید بر احساساتی مثل ترس و پشیمانی پیروز شوید. منظور از قوانین این است که استراتژی معاملاتی داشته باشید، ریسک به ریوارد را رعایت کنید، نقطه ورود و خروج را تعیین کنید و مواردی از این دست که پیش تر مفصل به آن ها پرداختیم.

۲. در وضعیت روحی مناسب برای انجام معاملات اقدام نمایید؛ نه دور ماندن از معامله به شما کمک می کند و نه هر وقت احساس کردید که الان زمان معامله است، روش درستی است. چنانچه واقعا از نظر روحی حالتان مساعد نیست، هیچ گونه معامله ای انجام ندهید.

۳.سایز معامله تان را کم تر کنید؛ یکی از راهکارهای مقابله با احساسات منفی و کاهش احساسات بد، کوچک تر کردن سایز یا لات معامله به حساب می آید. در واقع هر چقدر سایز معامله شما بزرگ تر باشد، احساس بیشتری را وارد آن معامله خواهید کرد و با کوچکترین نوسانات بازار، شما آماده گرفتن تصمیمات هیجانی و احساسی خواهید شد.

۴.یک نقشه و ژورنال معاملاتی تنظیم کنید؛ بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است، آن دسته از افرادی که برنامه و طرح معاملاتی مناسب با روحیه شان دارند، احساسات بهتری را در معاملات مختلفشان تجربه می کنند ولی معامله گرانی که هیچ برنامه ای ندارند، مدام در حال تجربه کردن احساسات بد و غم انگیز هستند و همواره متضرر شده و احساس خوبی به بازار و عملکرد خود ندارند.

۵.استراحت کنید؛ قرار نیست شما همه سودهای بازار را بگیرید و همیشه در حال انجام معاملات مختلف باشید. چنانچه فرصت معاملاتی مناسب با استراتژی تان وجود ندارد، مجبور به انجام ترید نیستید! بنابراین در این زمان ها توصیه ما در کد بورسی این است که لپ تاپ را ببندید و یک تفریح لذت بخش و مفرح را امتحان کنید.

۶.همواره در حال یادگیری باشید؛ شما به جز خواندن مقالات آنلاین و خواندنی های از این دست، بایستی کتاب های به روز و تاثیرگذار در بازار فارکس را نیز به دقت بخوانید. زمانی که شما همواره در حال یادگیری و بروز کردن علم خود در بازارهای مالی باشید، دلیلی برای تجربه کردن احساسات بد ندارید و تصمیمات به مراتب بهتری در شرایط گوناگون اتخاذ خواهید کرد.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

دسته بندی ها

آخرین دیدگاه ها

    تبلیغات