مفهوم دامیننس و روش محاسبه‌ دامیننس بیت‌ کوین

مفهوم دامیننس و روش محاسبه‌ دامیننس بیت‌ کوین

دامیننس بیت کوین شاخصی است که نشان می‌دهد چه مقدار از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال از بیت کوین تشکیل شده است. به عنوان مثال اگر میزان سلطه بیت کوین ۴۰ درصد باشد، یعنی ۴۰ درصد از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در اختیار بیت کوین است. Bitcoin Dominance می‌تواند به شما در درک روند حرکت سایر آلت کوین‌ها کمک کند در ادامه مطلب  با سام تریدر همراه باشید
 

بیت‎‌کوین (BTC) تنها بازیگر در بازار جهانی کریپتو نیست، اما تأثیر قابل توجهی بر بازار رمزارزها دارد. بیت‎کوین به ‎عنوان قدیمی ‎ترین و بزرگ ترین ارز دیجیتال، یکی از قابل اعتمادترین و نقدشونده‌ترین دارایی‌های دیجیتال جهان است. با توجه به ارزش بازار و شهرت بیت‌کوین، بسیاری از سرمایه‌گذاران کریپتو به‌دقت به قیمت بیت‌کوین توجه می‌کنند. یکی از معیار‌های مهم بررسی سنتیمنت بازار ارزهای دیجیتال دامیننس بیت‌کوین هست که در ادامه با آن آشنا می‌شویم.


مفهوم دامیننس بیت‌ کوین


دامیننس به عبارتی ارزش بازار فعلی بیت‌کوین را در برابر ارزش بازار فعلی کل بازار ارزهای دیجیتال می‌سنجد. منظور از ارزش بازار یک دارایی حاصل‌ضرب تعداد دارایی مورد نظر در قیمت روز آن دارایی است. ارزش بازار بر حسب ارزهای فیات مانند دلار آمریکا گزارش می‌شود. این نسبت به‌طور کلی نشان‌دهنده‌ی آن است که چند درصد کل سرمایه‌ی موجود در بازار ارزهای دیجیتال در شرایط فعلی در بیت‌کوین ذخیره شده است.


با اهرم معامله leverage در فارکس نحوه استفاده لوریج اشنا شویدروش محاسبه‌ی دامیننس بیت‌ کوین


برای محاسبه‌ی دامیننس بیت‌کوین، ما نیاز داریم تا ارزش بازار بیت‌کوین و ارزش بازار کل ارزهای دیجیتال را بفهمیم. برای فهمیدن ارزش بازار بیت‌کوین، قیمت بیت‌کوین را در تعداد آن ضرب می‌کنیم. هم قیمت و هم تعداد بیت‌کوین در حال معامله در بازار را از سایت‌های معروف ارائه دهنده‌ی اطلاعات کلی بازار ارزهای دیجیتال مانند کوین‌مارکت‌کپ می‌توان بدست آورد. در گام بعدی نیاز داریم ارزش بازار کل ارزهای دیجیتال را به دست آوریم که در این مرحله نیز می‌توان با مراجعه به سایت‌های معروف در این زمینه اطلاعات مورد نظر را استخراج کرد. بطور مثال در زمان نگارش این مقاله ارزش بازار بیت‌کوین ۴۴۳,۴۸۰,۲۸۶,۶۲۵ دلار و ارزش بازار ارزهای دیجیتال ۱,۰۴۳,۴۴۶,۷۹۱,۲۳۳ دلار است. پس دامیننس بیت‌کوین حدود ۴۳ درصد است. با توجه به تغییر قیمت بیت‌کوین و سایر ارزها، این نسبت در حال تغییر است.


تحلیل تکنیکال ارز دیجیتالکاربرد دامیننس بیت‌ کوین


معامله‌گران و فعالین بازار ارزهای دیجیتال از این نسبت برای پی‌بردن به شرایط کلی بازار استفاده می‌کنند به نوعی می‌توان گفت این ابزار برای سنجش احساسات فعالین بازار به کار می‌رود و یکی از شاخص‌های سنجش سنتیمنت در بازار است. بطور مثال در بولران سال ۲۰۱۷ فعالین بازار از این شاخص برای تخمین روند آتی بازار استفاده می‌کردند و زمانی که دامیننس بیت‌کوین شروع به کاهش کرد و ریسک ‎پذیری در بازار زیاد شد، سرمایه‎ های عظیمی از بیت‎کوین خارج شده و به سمت آلتکوین‎ ها سرازیر شد که باعث رشد قیمتی ارزهای با ارزش بازار کم شد. این رشد تا جایی ادامه داشت که دوباره دامیننس بیت‎کوین صعودی شد.
به طور کلی، زمانی که شرایط بازار نزولی است، سرمایه‌گذاران کریپتو تمایل دارند از آلت‌کوین‌های با ارزش بازار کوچک یا متوسط پرخطر خارج شوند و دوباره در استیبل‎ کوین‌ها یا پروژه‌های با سرمایه بزرگ مانند بیت‌کوین، سرمایه‌گذاری کنند. در حالی که هیچ چیز ثابت شده‎ای برای استفاده از دامیننس بیت‎کوین برای پیش بینی شرایط صعودی بازار وجود ندارد ولی بطور تجربی این تاثیر تا حدودی ثابت شده است.


علت تغییرات دامیننس بیت‎کوین


علت اصلی تغییرات دامیننس بیت‎کوین را می ‎توان به تغییر قیمت خود بیت‎کوین ربط داد چرا که با تغییر قیمت بیت‎کوین، ارزش بازار این ارز تغییر پیدا کرده و نسبت دامیننس بیت‌کوین هم تغییر پیدا خواهد کرد. علت بعدی را می‌توان به ورود سرمایه به استیبل‎ کوین‌ها ربط داد. در شرایط نزولی بازار سرمایه‎ های بزرگ بازار تمایل به ورود به ارزهای استیبل ‎کوین از خود نشان می ‎دهند که باعث افزایش سهم بازار آن‎ها شده و سهم بازار بیت‎کوین را کاهش می‎ دهد.


دامیننس بیت‌کوین یک ابزار کاربردی برای فهم احساسات معامله‌گران و فعالین بازار است. احساسات و سنتیمنت معامله ‎گران باعث شکل گیری روند‎های بازار می‌شود و هیجانات بازار را نمایان می‌کند و از این نظر اهمیت زیادی برای فعالین بازار دارد. با دنبال کردن این شاخص می‌توان این سنتیمنت بازار را درک کرد و در جهت معاملات خود از آن استفاده کرد.

مارا با نام سام تریدر  جستجو کنید

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

دسته بندی ها

آخرین دیدگاه ها

    تبلیغات