فناوری تراشه RISC-V به عنوان میدان جنگ جدید آمریکا و چین

جنگ فناوری انحصاری آمریکا و چین: فناوری تراشه RISC-V به عنوان میدان جنگ جدید ظاهر می شود

توسط استفن نلیس و مکس آ. چرنی

(رویترز) – در یک جبهه جدید در جنگ فناوری ایالات متحده و چین، دولت جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن، با فشار برخی از قانونگذاران برای محدود کردن شرکت های آمریکایی از کار بر روی یک فناوری تراشه آزادانه در دسترس که به طور گسترده در چین استفاده می شود، مواجه است – اقدامی که می تواند نحوه عملکرد را تحت تاثیر قرار دهد. صنعت فناوری جهانی در سراسر مرزها همکاری می کند.

موضوع بحث RISC-V است که “ریسک پنج” تلفظ می شود، یک فناوری منبع باز که با فناوری اختصاصی پرهزینه شرکت آرم هلدینگ بریتانیایی نیمه هادی و طراحی نرم افزار (NASDAQ:ARM) رقابت می کند. RISC-V می تواند به عنوان یک عنصر کلیدی برای هر چیزی از تراشه گوشی های هوشمند گرفته تا پردازنده های پیشرفته برای هوش مصنوعی استفاده شود.

برخی از قانونگذاران – از جمله دو رئیس کمیته جمهوریخواه مجلس نمایندگان، سناتور جمهوری خواه مارکو روبیو و سناتور دموکرات مارک وارنر – با استناد به دلایل امنیت ملی، از دولت بایدن می خواهند که در مورد RISC-V اقدام کند.

قانونگذاران ابراز نگرانی کردند که پکن از فرهنگ همکاری باز میان شرکت های آمریکایی برای پیشبرد صنعت نیمه هادی خود استفاده می کند، که می تواند ایالات متحده فعلی را از بین ببرد. در زمینه تراشه پیشرو باشد و به چین کمک کند تا ارتش خود را مدرن کند. نظرات آنها نشان دهنده اولین تلاش عمده برای ایجاد محدودیت در کار توسط ایالات متحده است. شرکت ها در RISC-V.

مایک گالاگر، رئیس کمیته منتخب مجلس نمایندگان در مورد چین، در بیانیه‌ای به رویترز گفت که وزارت بازرگانی باید «هر شخص یا شرکت آمریکایی را ملزم به دریافت مجوز صادرات قبل از تعامل با نهادهای PRC (جمهوری خلق چین) کند. فناوری RISC-V.”

تحلیل اختصاصی نماد وبصادر بانک صادرات ۱۴۰۲شهریور ماه

چنین درخواست‌هایی برای تنظیم RISC-V جدیدترین در نبرد ایالات متحده و چین بر سر فناوری تراشه است که سال گذشته با محدودیت‌های صادراتی گسترده تشدید شد که دولت بایدن به چین گفته بود این ماه به‌روزرسانی خواهد کرد.

نماینده مایکل، “ح‌ک‌چ (حزب کمونیست چین) از RISC-V برای دور زدن سلطه ایالات متحده بر مالکیت معنوی مورد نیاز برای طراحی تراشه‌ها سوء استفاده می‌کند. مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای به رویترز گفت.

مک کال گفت که از دفتر صنعت و امنیت، بخشی از وزارت بازرگانی که بر مقررات کنترل صادرات نظارت می کند، می خواهد و در صورت تحقق نیافتن، قوانین را دنبال خواهد کرد.

سخنگوی وزارت بازرگانی در بیانیه‌ای گفت: این دفتر دائماً چشم‌انداز فناوری و محیط تهدید را بررسی می‌کند و به طور مستمر در حال ارزیابی بهترین نحوه اعمال سیاست‌های کنترل صادرات ما برای محافظت از امنیت ملی و حفاظت از فناوری‌های اصلی است.

روبیو در بیانیه ای به رویترز گفت: چین کمونیست در حال توسعه معماری تراشه منبع باز است تا از تحریم های ما طفره رود و صنعت تراشه خود را توسعه دهد. اگر کنترل صادرات خود را گسترش ندهیم تا این تهدید را در بر بگیرد، چین روزی به عنوان رهبر جهانی در طراحی تراشه از ما پیشی خواهد گرفت.

“من می ترسم که قوانین کنترل صادرات ما برای مقابله با چالش نرم افزار منبع باز – چه در طراحی های نیمه هادی پیشرفته مانند RISC-V و چه در حوزه هوش مصنوعی – مجهز نباشد و یک تغییر پارادایم چشمگیر مورد نیاز است.” وارنر در بیانیه ای به رویترز گفت. فارکس

RISC-V توسط یک بنیاد غیرانتفاعی مستقر در سوئیس نظارت می شود که تلاش های شرکت های انتفاعی را برای توسعه فناوری هماهنگ می کند.

فناوری RISC-V از آزمایشگاه‌های دانشگاه کالیفرنیا، برکلی به دست آمد و بعداً از بودجه آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی پنتاگون (دارپا) بهره برد. سازندگان آن را با اترنت، USB و حتی اینترنت مقایسه کرده‌اند که به‌طور رایگان در دسترس هستند و از کمک‌های سراسر جهان برای سریع‌تر و ارزان‌تر کردن نوآوری استفاده می‌کنند.

HUAWEI TECHNOLOGIES

مدیران شرکت Huawei Technologies چین RISC-V را به عنوان ستونی از پیشرفت این کشور در توسعه تراشه های خود پذیرفته اند. اما ایالات متحده و متحدانش نیز روی این فناوری جهش کرده‌اند و غول تراشه‌های Qualcomm (NASDAQ:QCOM) با گروهی از شرکت‌های خودروسازی اروپایی بر روی تراشه‌های RISC-V کار می‌کنند و گوگل آلفابت (NASDAQ:GOOGL) اعلام کرده است که این فناوری را تولید خواهد کرد. اندروید، محبوب ترین سیستم عامل موبایل جهان، بر روی تراشه های RISC-V کار می کند.

کوالکام از اظهار نظر خودداری کرد. مدیران آن در ماه اوت گفتند که معتقدند RISC-V نوآوری تراشه ها را سرعت می بخشد و صنعت فناوری را متحول می کند.

گوگل به درخواست نظر پاسخ نداد.

اگر دولت بایدن وضع ایالات متحده را تنظیم کند مشارکت شرکت‌ها در بنیاد مستقر در سوئیس به روشی که قانون‌گذاران به دنبال آن هستند، این اقدام می‌تواند نحوه همکاری شرکت‌های آمریکایی و چینی با یکدیگر بر روی استانداردهای فنی باز را پیچیده کند. همچنین می‌تواند موانعی را برای دستیابی چین به خودکفایی تراشه و همچنین برای ایالات متحده ایجاد کند. و تلاش های اروپا برای ایجاد تراشه های ارزان تر و همه کاره تر.

جک کانگ، معاون توسعه کسب‌وکار در SiFive، یک استارت‌آپ مستقر در سانتا کلارا، کالیفرنیا با استفاده از RISC-V، گفت: ایالات متحده بالقوه. محدودیت های دولت برای شرکت های آمریکایی

ringing RISC-V یک “تراژدی عظیم” خواهد بود.

کانگ می‌گوید: «این مانند ممنوعیت ما از کار در اینترنت است. این یک اشتباه بزرگ از نظر فناوری، رهبری، نوآوری و شرکت‌ها و مشاغلی است که در حال ایجاد هستند.»

کوین ولف، وکیل کنترل صادرات در شرکت حقوقی آکین گامپ که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهور سابق، در وزارت بازرگانی خدمت می کرد، گفت: تنظیم بحث باز فناوری ها نادرتر از تنظیم محصولات فیزیکی است، اما غیرممکن نیست. ولف گفت که قوانین موجود در مورد صادرات تراشه می تواند به ارائه یک چارچوب قانونی برای چنین پیشنهادی کمک کند.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

دسته بندی ها

آخرین دیدگاه ها

    تبلیغات