فرق بین پیپ و پیپت (پوینت) در فارکس چیست؟

فرق بین پیپ و پیپت (پوینت) در فارکس چیست؟

پیپ و پیپت در بازار فارکس + نکات کاربردی , پیپ چیست؟ پیپت چیست؟ پیپ در فارکس یعنی چی؟ ، فرمول محاسبه پیپ در بازار فارکس ،نحوه مشاهده پیپ در بروکرهای فارکس

در این مطلب به مطالب ذکر شده در بالا میپردازیم…

هر چیزی یک واحد اندازه گیری دارد  در بازار  فارکس  واحد اندازه گیری با پیپ و پیپت  محاسبه میود . در ادامه  این مطلب آموزش فارکس قصد داریم تا شما دوستان عزیز را با مفهوم پیپ و پیپت در بازار فارکس آشنا کنیم .

پیپ در فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟

همان طور که گفته شد در برای هر چیزی یک واحد اندازه گیری وجود دارد و بازار فارکس نیز از این مسئله مستثنی نیست. برای همین منظور به واحد اندازه گیری در بازار فارکس، پیپ گفته می‌شود. در مطالب گذشته با مفهوم جفت ارزها در بازار فارکس در بازار فارکس آشنا شده اید و حتما نرخ هر جفت ارز را مشاهده کرده اید. معمولا در جفت ارز عددی به صورت ۱.۲۲۲۲ وجود دارد. به طور مثال در جفت ارز EUR/USD نرخ آن برابر ۱.۰۹۸۱ است.

همان طور که گفته شد پیپ واحد اندازه گیری تغییر نرخ جفت ارزها در بازار فارکس است و معمولا پیپ چهارمین عدد اعشار در جفت ارزها می‌باشد. در اینجا همان طور که مشاهده می‌کنید، عدد ۱.۰۹۸۱ وجود دارد و طبق عدد چهار اعشار آن، به عدد چهار یعنی ۱ ، پیپ گفته می‌شود.

پیپ چیست؟ پیپت چیست؟

پیپ در فارکس یعنی چی؟ در این مرحله باید کمی عملیات ریاضی انجام بدهیم. احتمالاً اصطلاحات پیپ، پیپت و لات را زیاد شنیده‌اید. اکنون تعریف آن‌ها و نحوه محاسبه‌شان را نشان می‌دهیم. برای این اطلاعات وقت بگذارید زیرا این دانش برای همه تریدرهای بازار فارکس ضروری است و ما در این مقاله هر آن‌چه را که باید راجع به پیپ و پیپت بدانید گرد آورده‌ایم. تا زمانی که مفهوم ارزش پیپ و محاسبه سود و زیان را به خوبی درک نکرده‌اید اصلاً به معامله فکر هم نکنید.

به واحد اندازه گیری برای بیان تغییر در ارزش بین دو ارز پیپ گفته می‌شود. اگر (EUR/USD) از ۱.۲۲۵۰ به ۱.۲۲۵۱ حرکت کند، به ۰.۰۰۰۱ افزایش در ارزش USD یک پیپ گفته می‌شود.

واجب است بدانید:

بسیار مهم: برخی بروکرها جفت ارزها را فراتر از ۲ و ۴ رقم اعشار استاندارد و با ۳ و ۵ رقم اعشار اعلام می‌کنند. آن‌ها پیپ‌های کسری یا پیپت‌ها، را اعلام می‌کنند. برای مثال، اگر (GBP/USD) از ۱.۵۱۵۴۲ به ۱.۵۱۵۴۳ حرکت کند، به ۰.۰۰۰۰۱ افزایش در ارزش USD یک پیپت گفته می‌شود. از آن‌جا که هر ارز دارای ارزش نسبی خاص خود است، محاسبه ارزش یک پیپ برای آن جفت ارز خاص لازم است. در مثال زیر، از قیمت با ۴ رقم اعشار استفاده می‌کنیم. به منظور انجام بهتر محاسبات، نرخ‌های تبادل با نسبت بیان می‌شوند.

در بازار فارکس چه چیزی خرید و فروش میشود؟

تفاوت پیپ در جفت ارز USD/JPY فارکس

همان طور که گفته شد، معمولابه عنوان چهار اعشار در جفت ارزها فارکس پیپ گفته می‌شود، اما در جفت ارز USD/JPY به دلیل متفاوت بودن ساختار آن کمی با جفت ارزهای دیگر این مسئله فرق دارد. در جفت ارزهای که ین ژاپن در آن ها قرار دارد، عدد دوم اعشار به عنوان پیپ شناخته می‌شود.

پیپت در فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟

پیپت هم همانند پیپ بوده و برای اندازه گیری قیمت جفت ارزها کاربرد دارد. در برخی از بروکرهای فارکس جهت نمایش دقیق تر نرخ جفت ارزها، از پیپت استفاده می‌شود. پیپت معمولا در اکثر جفت ارزها به پنجم عدد اعشار در نرخ یک جفت ارز گفته می‌شود. پیپ همیشه عدد بعد از پیپ بوده و همان طور که گفته شد از آن به عنوان نمایش نرخ جفت ارز با دقت بیشتر استفاده می‌شود. در اینجا به عنوان مثال در جفت ارز EUR/USD نرخ ۱.۰۹۸۱۲ عدد ۲ به عنوان پنجمین عدد اعشار آن ، پیپت نامیده می‌شود.

فرمول محاسبه پیپ در بازار فارکس

برای محاسبه پیپ در بازار فارکس می‌توانید از فرمول زیر استفاده کرده و مقدار تغییر نرخ یک جفت ارز را از طریق این فرمول و مقدار پیپ آن محاسبه کنید.

مقدار پیپ = (۰.۰۰۰۱ x مبلغ معامله) / قیمت لحظه ای

برای مثال این فرمول از جفت ارز EUR/USD استفاده می‌کنیم.در نرخ ۱.۰۹۸۱ از این جفت ارز خریداری می‌کنیم و با توجه تحلیل درست، نرخ آن افزایش پیدا کرده و به ۱.۰۹۹۸ افزایش پیدا می‌کند. بنابرین با توجه چهارمین عدد اعشار این جفت ارز و افزایش آن، ما ۱۷ پیپ سود کرده ایم. (۱.۰۹۸۱ – ۱.۰۹۹۸) = ۱۷

در اینجا ما یک معامله ۱۰۰ هزاری دلاری در فارکس انجام داده ایم که از این طریق می‌توانیم مقدار ارزش هر پیپ را بدست آوریم.

۱۰۰.۰۰۰ * ۰.۰۰۰۱ / ۱.۰۹۹۸ = ۹.۰۹

در اینجا با استفاده از فرمول بالا جفت ارزش گذاری هر پیپ، ۹.۰۹ دلار ارزش هر پیپ می‌باشد.با توجه به اینکه در بالا ما ۱۷ پیپ سود را در جفت ارز EUR/USD کسب کرده ایم ، از طریق فرمول زیر می‌توانید مقدار سود خود را محاسبه کنید. در زیان هم به همین صورت است و اگر هر مقدار پیپ ضرر کرده اید، می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید.

۹.۰۹ * ۱۷ = ۱۵۴.۵۳ سود حاصل از ۱۷ پیپ در جفت ارز EUR/USD

اهرم معامله leverage در فارکس نحوه استفاده لوریج

نحوه مشاهده پیپ در بروکرهای فارکس

بروکرهای فارکس اکثرا نرم افزار متاتریدر در دو نسخه ۴ و ۵ را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. در این نرم افزار امکانی فراهم شده است که به راحتی می‌توانید مقدار پیپ هر جفت ارز را مشاهده کنید. برای این منظور می‌توانید به نمودار هر جفت ارز رفته و یا در پنجره Market watch متاتریدر، نرخ جفت ارزها را مشاهده کرده و طبق گفته بالا، در اکثر جفت ارزها، عدد چهارم پیپ و در جفت ارزهای که ین ژاپن در آن قرار دارند، عدد دوم اعشار به عنوان پیپ قرار دارد.

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

دسته بندی ها

آخرین دیدگاه ها

    تبلیغات