در بازار فارکس چه جفت ارز های معامله میشود؟

در بازار فارکس چه جفت ارز های معامله میشود؟

فهرست:

جفت ارزهای اصلی برای معامله در بازار فارکس

انواع جفت ارزهای فارکس

معرفی جفت ارزهای اصلی (Major) :

معرفی جفت ارزهای فرعی (Crosse) :

معرفی جفت ارزهای غیر معمول (Exotic) :

بهترین جفت ارز در بازار فارکس چیست؟

معرفی بهترین جفت ارزها برای اسکالپ

همبستگی جفت ارزها در فارکس

تعریف بازار جفت ارزها (Currency Pairs) چیست؟

تعریف جفت ارزها در بازار فارکس چیست؟

جفت ارزهای اصلی برای معامله در بازار فارکس

فارکس بازاری محبوب با بزرگترین حجم معاملات در بین بازارهای مالی دنیا است. این بازار قدیمی بر پایه خرید و فروش جفت ارزهای فارکس در حال کار است. بنابراین در فارکس امکان خرید و فروش و تبدیل انواع ارزها به یکدیگر برای معاملات بین‌المللی و سرمایه‌گذاری فراهم شده است. در ادامه متن همراه ما باشید تا پس از بررسی این که جفت ارز چیست به بررسی لیست جفت ارزهای مهم فارکس بپردازیم.

انواع جفت ارزهای فارکس

جفت ارزهای موجود در بازار فارکس، به سه دسته عمده جفت ارز های اصلی، جفت ارزهای فرعی و جفت ارزهای غیر معمول تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی اجمالی هر کدام می‌پردازیم.

معرفی جفت ارزهای اصلی (Major) :

عمده ترین معاملات خرید و فروش روزانه در این دسته انجام می‌شود. در تمام جفت ارزهای اصلی دلار آمریکا وجود دارد. دلار آمریکا جزو برترین ذخیره‌های جهانی است. از نمونه جفت ارزهای مهم فارکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

EUR / USD ( یورو / دلار آمریکا )

USD / JPY ( یورو / ین ژاپن )

GBP / USD ( پوند انگلیس / دلار آمریکا )

USD / CHF ( دلار آمریکا / فرانک سوئیس )

USD / CAD ( دلار آمریکا / دلار کانادا )

AUD / USD ( دلار استرالیا / دلار آمریکا )

NZD / USD ( دلار نیوزیلند / دلار آمریکا )

معرفی جفت ارزهای فرعی (Crosse) :

در جفت ارزهای فرعی دلار آمریکا وجود ندارد. از مهم ترین این جفت ارزها می‎توان به پوند انگلیس، یورو و ین اشاره کرد. از نمونه جفت ارزهای فرعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

EUR / GBP ( یورو / پوند انگلیس )

EUR / JPY ( یورو / ین ژاپن )

GBP / JPY ( پوند انگلیس / ین ژاپن )

GBP / CAD ( پوند انگلیس / دلار کانادا )

CHF / JPY ( فرانک سوئیس / ین ژاپن )

EUR / AUD ( یورو / دلار استرالیا )

NZD / JPY ( دلار نیوزیلند / ین ژاپن )

معرفی جفت ارزهای غیر معمول (Exotic) :

جفت ارزهای غیر معمول از یک ارز اصلی با واحد پول در حال توسعه تشکیل شده است. معاملات جفت ارزهای غیر معمول به اندازه ارزهای اصلی فارکس و فرعی نیست. از نمونه‌های معروف این ارزها می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

EUR / TRY ( یورو / لیر ترکیه )

USD / HKD ( دلار آمریکا / دلار هنگ کنگ )

JPY / NOK ( ین ژاپن / کرون نروژ )

NZD / SGD ( دلار نیوزیلند / دلار سنگاپور )

GBP / ZAR ( پوند انگلیس / رند آفریقای جنوبی )

AUD / MXN ( دلار استرالیا / پزوی مکزیک )

بهترین جفت ارز در بازار فارکس چیست؟

شناخت و انتخاب بهترین جفت ارز بازار فارکس یا جفت ارزهای مهم بازار فارکس اهمیت زیادی برای طرح ریزی معاملات موفق دارد. اما اینکه بگویم بهترین جفت ارز برای معامله کدام است، به ویژگی‌های مختلفی بستگی دارد. هر معامله‌گر با توجه به سرمایه و افق سرمایه‌گذاری که دارد اقدام به انتخاب جفت ارزهای مناسب به خود می‌کند. افراد برای انتخاب جفت ارزهای مورد نظر خود باید ابتدا ارزهای مختلف را شناخته و با تحلیل و بررسی، مورد مناسب را برگزیده و بعد اقدام به معامله کنند.

اما به طور کلی جفت ارزهای اصلی بهترین جفت ارزهای بازار برای انجام معامله هستند. در این دسته از جفت ارزها روزانه حجم زیادی معامله شده و به همین دلیل به خصوص برای افراد تازه وارد بازار معامله این ارزها یکی از بهترین گزینه‌ها است.

شما این مطلب را در سام تریدر مطالعه میکنید

آشنایی و آموزش رایگان تحلیل تکنیکال مقدماتی

معرفی بهترین جفت ارزها برای اسکالپ

ترید اسکالپ استراتژی کسب سود از تجارت کوتاه مدت از نوسانات بازار فارکس است. روش کار اسکالپرها به این صورت است که، یک جفت ارز خریداری کرده و می فروشند تا موقعیت خود را برای کوتاه مدت حفظ کنند. سپس این فرآیند را در طول روز چندین بار تکرار می‌کنند تا با استفاده از نوسانات، سود مورد نظر خود را به دست آورند.

معامله‌گران اسکالپ برای انتخاب ارزها بهتر است هم از ارزهای اصلی و هم از جفت ارزهای فرعی استفاده کنند. زیرا این ارزها دارای نوسان زیادی در بازار هستند.

همبستگی جفت ارزها در فارکس

معمولا ارزها به صورت جفتی معرفی می‌شوند که هر جفت ارز با جفت ارز دیگر دارای همبستگی است. همبستگی معمولا به صورت یک جدول ارائه شده که در آن تقاطع هر جفت ارز، همبستگی را نمایش می‌دهد. جدول زیر نمونه‌ای از جدول همبستگی بین جفت ارزها است.

سام تریدر همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید، همبستگی به صورت درصد نمایش داده شده است. این همبستگی می تواند بین -۱۰۰ تا +۱۰۰ باشد. از کاربردهای استفاده از همبستگی می‌توان به افزایش سودآوری، معاملات همزمانی و پوشش ریسک اشاره کرد که در ادامه توضیح کوتاهی از هر کدام ارائه می‌کنیم:

افزایش سودآوری: با وجود جفت ارزهای فراوان برای معامله، بررسی تک تک این ارزها کار ساده‎ای نیست. اما با جدول همبستگی به راحتی می‌توانید به بررسی تعداد بیشتری از این جفت ارزها در کنار هم بپردازید و کسب سود داشته باشید.

معاملات همزمانی: تکنیکالیست‌ها برای ایجاد موقعیت معاملاتی نیازمند بررسی نمودارها هستند. اگر این نمودارها را قبل از سفارش بررسی کنند، تعداد محدودی موقعیت معاملاتی می‌توانند داشته باشند. وجود جدول همبستگی امکان کشف موقعیت‌های معاملاتی بیشتری در زمان کمتری ایجاد می‌کند.

پوشش ریسک: گاهی با تحلیل اشتباه، ضرر ایجاد می‌شود. برای مثال شما یک موقعیت معاملاتی باز کرده و بعد از گذشت زمان کوتاهی متوجه اشتباه می‌شوید. برای پوشش دهی ضرر می‌توانید یک موقعیت معاملاتی با همبستگی منفی باز کنید. این کار ضرر ایجاد شده را تا حد زیادی جبران می‌کند.


تعریف بازار جفت ارزها (Currency Pairs) چیست؟

بازاری که در آن معاملات جفت ارزها انجام می‌شود را بازار معاملات جفت ارز می‌نامند. این بازار جزو بزرگترین بازارها در دنیای مالی است. امکان خرید و فروش و مبادله ارزها و همچنین تبدیل ارزها به یکدیگر در فارکس فراهم بوده و حجم معاملات در بازار فارکس بسیار زیاد است. بر خلاف بازار سهام و کالا که شما با پول نقد خود خرید و فروش می‌کنید، در بازار ارزها، به ازای خرید یک ارز اقدام به فروش ارز دیگر خواهید کرد.

تعریف جفت ارزها در بازار فارکس چیست؟

در بازار فارکس همواره معامله ارزها به صورت جفت ارز انجام می شود. برای نمونه می توان جفت ارز یورو با دلار آمریکا (EUR/USD)  نام برد. در جفت ارزها، ارز اول (سمت چپ) را ارز پایه و ارز دوم (سمت راست) را ارز متقابل می‌نامند. معامله خرید یک جفت ارز به معنی خرید ارز پایه و فروش ارز متقابل و معامله فروش یک جفت ارز به معنی فروش ارز پایه و خرید ارز متقابل است.

جفت ارزها در بازار فارکس نرخ یکسانی دارند که معمولا با ۵ رقم اعشار مشخص می‌شوند. این نرخ نمایش دهنده این است که در معامله خرید و فروش چه میزان هزینه باید پرداخت شود. به عنوان مثال، در معامله خرید EUR/USD به ازای هر یورو چه میزان دلار نیاز است.

سخن پایانی

جفت ارزها در بازار محبوب و بین المللی فارکس معامله می‌شوند. فارکس بازاری بزرگ در بین بازارهای مالی دنیا با حجم معاملات روزانه تریلیون دلاری است. تعداد جفت ارزهای فارکس برای خرید و فروش بسیار زیاد است. به همین دلیل نیاز است تا قبل از انجام معامله لیست جفت ارزهای فارکس یا به عبارتی جفت ارزهای اصلی فارکس را بشناسید. معاملات جفت ارزها در کنار سود زیاد ریسک بالایی نیز دارد. در نتیجه باید قبل از اقدام برای معامله در این بازار دانش کافی در این زمینه را کسب کنید.

ما را با نام سام تریدر جستجو کنید

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

دسته بندی ها

آخرین دیدگاه ها

    تبلیغات