بررسی ارزش عرضه‌ ‏اولیه برقی فرابورس بمولد

بررسی ارزش عرضه‌ ‏اولیه برقی فرابورس بمولد

زمان عرضه بمولد عرضه اولیه ۱۴۰۲ ، عرضه اولیه بمولد ، بررسی عرضه اولیه بمولد

اطلاعیه مهم عرضه اولیه بمولد | ثبت سفارش چه زمانی آغاز می شود؟
  • زمان ثبت سفارش بمولد: چهارشنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
  • تعداد سهام قابل عرضه: ۳۳۸/۸۴۰/۰۰۰ سهم معادل ۴ درصد از کل سهام شرکت
  • حداکثر تعداد سهام قابل خریداری توسط هر کد معاملاتی: ۱۱/۳۰۰/۰۰۰ سهم
  • قیمت ارزش گذاری: ۶/۴۵۴ ریال

شرکت مولد نیروگاهی تجارت فارس در نماد معاملاتی «بمولد» به عنوان نهمین عرضه‌اولیه در سال ۱۴۰۲ امروز چهارشنبه مورخ ۲۵مرداد، به‌روش ترکیبی عرضه‌اولیه می‌شود.

تعداد ۸میلیارد و ۴۷۱میلیون برگه سهم معادل ۱۰درصد سهام «بمولد» در دو مرحله در بازار دوم فرابورس عرضه می‌شود.

در مرحله اول به روش حراج به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مختلط ۴درصد از کل سهام شرکت عرضه می‌شود که هر کد می‌تواند حداکثر معادل ۱۱میلیون و ۳۰۰هزار سهم خریداری کند.

سام تریدر : پس از کشف قیمت، در مرحله دوم به روش قیمت ثابت ۶درصد بقیه عرضه می‌شود که در این مرحله هر کد حقیقی و حقوقی می‌تواند حداکثر ‌هزار و ۳۰۰برگه سهم خریداری کند. سهامدار عمده «بمولد» بانک تجارت با بیش از ۹۹درصد سهام است.

باتوجه به تعداد سهام ۸میلیارد و ۴۷۱میلیونی قابل عرضه، ارزش هر سهم «بمولد» به‌میزان ۶۴۵تومان برآورد شده است. با فرض کشف قیمت به قیمت ارزش‌گذاری شده به هرکد معاملاتی حداکثر ۸۴۱هزار تومان تخصیص می‌یابد که با فرض مشارکت یک ‌میلیون و ۵۰هزار کد معاملاتی در این عرضه، به هر کد ۴۸۴سهم با ارزش حدودی ۳۱۵هزار تومان تخصیص پیدا می‌کند.

نخستین مولد برق در ایران،

سه سال بعد از افتتاح موسسه برق توماس ادیسون در سال ۱۸۸۲میلادی (۱۲۶۱هجری شمسی) به کار افتاد. در سال ۱۲۸۴ هجری شمسی نخستین نیروگاه خصوصی برق شهری به قدرت ۴۰۰کیلووات در شهر تهران راه‌اندازی شد. از اوایل سال‌های ۱۳۰۰ به بعد با آگاهی و علاقه‌مند شدن بخش خصوصی به مزایای برق، رفته رفته در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، تاسیساتی برای تولید و توزیع و فروش برق ایجاد شد.

شما در حال مطالعه  بررسی ارزش عرضه‌ ‏اولیه برقی فرابورس بمولد هستید

در نتیجه کوشش‌های به عمل‌آمده، صنعت برق توانسته از لحاظ بین‌المللی در جایگاهی در خور قرار گیرد. به‌طوری که بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۵میلادی ایران از نظر ابعاد صنعت برق در بین کشورهای خاورمیانه و غرب آسیا در مقام نخست قرار گرفت و در سطح جهانی نیز به مقام مقایسه بیست‌ویکم دست یافت.

تحلیل تکنیکال بازار های مالی برای مشاهده اینجا کلیک کنید

همچنین ایران با تولید ۳۳۱گیگاوات ساعت برق در سال ۲۰۲۰ سهم ۲/ ۱درصدی برق تولیدی جهان را در این سال به خود اختصاص داد و در جایگاه دوازدهم تولید انرژی برق در این سال قرار گرفت.

شرکت مولد نیروگاهی تجارت فارس (سهامی عام) در ۱۵اسفند ۱۳۹۱ به ثبت رسید و مرکز اصلی شرکت در تهران، خیابان ملاصدرا قرار دارد. در حال حاضر «بمولد» جزو واحدهای تجاری فرعی بانک تجارت به عنوان واحد تجاری نهایی گروه است.

تحلیل اختصاصی نماد انرژی۱ ۱۴۰۲مرداد ماه

بررسی تولید عرضه‌ ‏اولیه برقی فرابورس بمولد:

بررسی تولید واقعی انرژی براساس مگاوات ساعت از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۱ همواره روند ثابتی را داشته است و میانگین در هر سال تولید انرژی این شرکت به‌میزان ۵میلیون مگاوات ساعت بوده است.

در این میان با نگاهی به دو حاشیه سود متداول در بین سرمایه‌گذاران یعنی حاشیه سودهای ناخالص و خالص می‌توان دریافت که حاشیه سود خالص این شرکت برعکس سود ناخالص آن روند روبه رشدی طی ۴سال اخیر تجربه کرده است.

بر این اساس حاشیه سود خالص «بمولد» در سال ۱۴۰۱، به میزان ۶۹درصد به ثبت رسیده و این در حالی است که این نسبت در سال ۱۳۹۸ به میزان ۳۷درصد بوده است. عمده دلیل افزایش بسیار خوب حاشیه سود خالص در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۱۷۱هزار میلیارد و ۸۳۷میلیون تومان سود حاصل از فروش شمش آلومینیوم در این شرکت بوده است.

سه ریسک اساسی صنعت برق

از جمله ریسک‌های اساسی در شرکت «بمولد» می‌توان به ریسک مربوط به بازار (نوسانات نرخ ارز) اشاره کرد. به‌منظور آماده‌سازی، بهینه‌سازی و تامین قطعات، به تامین برخی لوازم یدکی از خارج کشور نیاز است. نوسانات موجود در این زمینه و همچنین تامین لوازم یدکی از داخل با عنایت به اثر نوسانات ارزی بر سطح عمومی قیمت‌ها، تاثیر قابل توجهی در قیمت تمام شده تعمیرات و بهره‌برداری از نیروگاه ایجاد خواهد کرد.

زمان عرضه بمولد عرضه اولیه ۱۴۰۲ در بالای همین صفحه  اعلام شده است

دومین ریسک با اهمیت در شرکت‌های نیروگاهی خصوصا «بمولد» باتوجه به مشتریان عمده دولتی آنها ریسک ناشی از کمبود نقدینگی در صنعت برق است. وزارت نیرو خصوصا در بخش صنعت برق به عنوان یکی از بدهکارترین دستگاه‌های اجرایی کشور به پیمانکاران و تامین‌کنندگان محصولات و خدمات خریداری شده از سوی این صنعت در طول سال‌های اخیر مطرح است. الزام فروش برق به مشترکین نهایی به قیمت تکلیفی و وجود اختلاف قیمت قابل توجه بین قیمت تمام شده برق تولیدی و برق فروش رفته موجب شده تا صنعت برق دچار شرایط جدی کمبود نقدینگی شده (بررسی ارزش عرضه‌ ‏اولیه برقی فرابورس بمولد ) و این شرایط عملا به تولیدکنندگان خصوصی برق نیز تحمیل می‌شود. سومین و آخرین ریسک جدی صنعت برق سوخت تحویلی و ترکیب نوع سوخت تحویلی به نیروگاه است.

 شرکت ۵هزار میلیاردی برقی‌ها

ارزش کل شرکت «بمولد» بر اساس ۷روش مرسوم توسط تامین سرمایه امید ارزش‌گذاری شده است که میانگین این شش روش ارزش کل شرکت ۵هزار و ۴۶۳میلیارد و ۷۹۵میلیون تومان برآورد شده است.

باتوجه به تعداد ۸میلیارد و ۴۷۱میلیون برگه سهم معادل ۱۰درصد از سهام قابل عرضه در بازار دوم فرابورس، قیمت ارزش‌گذاری هر برگه سهم از شرکت «بمولد» به میزان ۶۴۵تومان ارزش‌گذاری شده است.

ثبت نام درفارکس

برای ثبت نام و افتتاح حساب در فارکس اینجا کلیک کنید

جستجوی زمان عرضه بمولد عرضه اولیه ۱۴۰۲ ذر گوگل

منبع کارگزاری مفید

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

دسته بندی ها

آخرین دیدگاه ها

    تبلیغات