امور مالی غیرمتمرکز DEFI چرا به ان نیازداریم

امور مالی غیرمتمرکز DEFI چرا به ان نیازداریم

سام تریدر  امور مالی غیر متمرکز با نام اختصاری دیفای(به انگلیسی DeFi یا Decentralized finance) زیست‌بوم‌های مالی جدید بر پایه فناوری زنجیره بلوکی هست که هدف اصلی آن ارائه آسانتر خدمات متنوع مالی نظیر رمزارز‌ها به مردم به صورت غیر متمرکز و بدون واسطه‌هایی مثل بانک‌ها و موسسات مالی است بیشتر این زیست‌بوم‌ها در بستر اتریوم فعال میباشد.

پس از راه اندازی بیت کوین در سال ۲۰۰۹، یک صنعت قوی شکوفا شد که از پول، مفهوم پول و فناوری زیربنایی ترکیب پول با بلاک چین سرچشمه می گرفت. فضای کریپتو و بلاک چین دارای زمینه های مختلفی است که در آن پروژه‌ها و شرکت‌ها راه‌حل‌هایی را برای مشکلات مختلف تعریف می کنند و از فناوری بلاک چین برای اسان شدن نقل و انتقال پول وبهبود زندگی مالی افراد استفاده می کنند.

یکی از این موارد، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که به عنوان جایگزینی برای خدمات مالی سنتی ایجاد شده است. به طور خاص، DeFi از قراردادهای هوشمند تشکیل شده است که به نوبه خود، برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و پروتکل‌ها را توسعه می دهند. بسیاری از برنامه‌های اولیه DeFi بر روی اتریوم ساخته شده‌اند و اکثر ارزش کل اکوسیستم قفل شده (TVL) در بلاک چین این ارز متمرکز است.
بیت کوین ( BTC ) به عنوان اولین ارز دیجیتال به نوبه ی خود دارای ویژگی هایی است که به عنوان پیشگام تمرکززدایی شناخته می شود. با این حال، DeFi این ویژگی را گسترش می دهد و قابلیت های جدیدی را به فضای مالی غیر متمرکز اضافه می کند.

ممکن است عملیات وام دهی و وام گیری توسط بسیاری از نهاد ها و افراد انجام شده باشد، اما برنامه های DeFi اکنون موارد استفاده زیادی دارند که به شرکت کنندگان امکان دسترسی به پس اندازها، سرمایه گذاری در دارایی های رمزارزی، تجارت و خرید و فروش، بازارسازی و موارد دیگر را می دهد. هدف نهایی تامین مالی غیرمتمرکز، به چالش کشیدن و در نهایت جایگزینی با ارائه دهندگان خدمات مالی سنتی است.
درک اصطلاح “امور مالی” آسان است، اما “تمرکززدایی” چیست؟ به طور خلاصه، تمرکززدایی به این معنی است که هیچ نهاد اصلی چیزی را کنترل نمی کند. در سیستم سنتی، بانک ها و سایر موسسات مالی بر وجوه شما تسلط دارند. این نهادها می توانند دارایی های شما را مسدود کنند و شما تحت الشعاع ساعات کار و قوانین آنها هستید.
جنبه تمرکززدایی DeFi نه تنها باعث تمرکز زدایی می شود بلکه ریسک را نیز کاهش می دهد. به عنوان مثال، اگر یک شرکت تمام داده های مشتریان خود را در یک نقطه نگه می دارد، یک هکر برای رسیدن به همه ی اطلاعات فقط باید به آن سایت خاص دسترسی داشته باشد. در مقابل، ذخیره آن داده ها بصورت غیر متمرکز این امکان را از بین خواهد برد و ریسک هک شدن و از دست رفتن تمام وجوه را کاهش خواهد داد. فارکس

DeFi در مقابل CeFi (امور مالی متمرکز)

برای این مقایسه از بانک های تجاری به عنوان مثال استفاده می شود. در دنیای سنتی، شما ممکن است از موسسات مالی برای ذخیره پول خود، وام گرفتن سرمایه، کسب سود، ارسال تراکنش ها و غیره استفاده کنید. بانک های تجاری دارای سابقه طولانی و اثبات شده عملکرد هستند. بانک های تجاری می توانند بیمه ارائه دهند و تدابیر امنیتی برای جلوگیری و محافظت در برابر سرقت داشته باشند.


برای راهنمایی و اموزش تحلیل تکنیکال اینجا کلیک کنید

آشنایی و آموزش رایگان تحلیل تکنیکال مقدماتی


از سوی دیگر، چنین مؤسساتی دارایی های شما را تا حدی کنترل می کنند. شما توسط ساعات کاری بانکی برای اقدامات خاص محدود شده‌اید، و تراکنش‌ها می‌توانند دست و پا گیر باشند و به زمان‌های تسویه در ساعات خاصی از شبانه روز نیاز دارند. علاوه بر این، بانک های تجاری برای انجام امور مالی به جزئیات اطلاعات مشتری و مدارک شناسایی خاص نیاز دارند.
DeFi بخشی است که شامل محصولات و خدمات مالی است که برای هر کسی با اتصال به اینترنت قابل دسترسی است و بدون دخالت بانک ها یا شرکت های شخص ثالث دیگر عمل می کند. بازار مالی غیرمتمرکز تایم خاموشی و تعطیلی ندارند و بنابراین، معاملات ۲۴ ساعته و ۷ روزه و تقریباً در تمام طول هفته انجام می‌شود، در حالی که هیچ واسطه‌ای قدرت توقف آنها را ندارد. شما می توانید پول رمزنگاری خود را در رایانه ها، کیف پول های سخت افزاری و جاهای دیگر ذخیره کنید و در هر زمان به آن دسترسی داشته باشید.
به لطف وابستگی DeFi به فناوری بلاک چین، تراکنش‌ها سریع‌تر، ارزان‌تر و – در برخی موارد – ایمن‌تر از مداخله انسانی انجام می‌شوند. امور مالی غیرمتمرکز به دنبال استفاده از فناوری های رمزنگاری برای حل انبوهی از مسائل موجود در بازارهای مالی سنتی و مسائل موجود در حوزه ی تامین مالی هستند.

راه‌حل‌های DeFi بر روی زنجیره‌های بلوکی مختلف ساخته شده‌اند. با اکوسیستم‌هایی که از مشارکت‌کنندگانی تشکیل شده‌اند که به صورت همتا به همتا (P2P) در تعامل هستند و از طریق فناوری دفتر کل توزیع‌شده و قراردادهای هوشمند، مبادلات تسهیل می‌شوند. چنین تبادلاتی محدود به مرزهای جغرافیایی نیستند و برای مشارکت نیازی به اسناد شناسایی ندارند.
چارچوب این سیستم مالی بر اساس قوانین برنامه ریزی شده ای عمل می کند. به جای استفاده از یک واسطه مانند بانک برای استقراض سرمایه، مقادیری از یک ارز دیجیتال خاص را به عنوان وثیقه برای وام خود به یک مکان دیجیتال امن – یک قرارداد هوشمند – ارسال می کنید و در ازای آن دارایی متفاوتی دریافت می کنید. دارایی های وثیقه شما تا زمانی که مبلغ وام را پس نگیرید، قفل می شود.

چرا تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) مهم است؟

از طریق یک شبکه P2P، DeFi واسطه ها را حذف می کند و به بانکداری غیرمتمرکزی که قبلاً به دلیل نیاز به تأیید تراکنش ها از طریق اشخاص ثالث امکان پذیر نبود اجازه ی خودنمایی می دهد.. بحران مالی جهانی ۰۹-۲۰۰۸ نشان داد که نمی توان به واسطه ها اعتماد کرد زیرا مشتریان اغلب از مقررات اساسی حاکم بر محصولات و خدمات مالی بی اطلاع هستند.
هدف DeFi ایجاد یک بازار مالی باز، بدون واسطه و بدون مجوز است. بسیاری از فناوری در فضای DeFi با هدف بهبود سیستم مالی فعلی، به طور بالقوه بهبود تجربه کاربر (هم برای مشاغل و هم برای مشتریان آنها) است.

دیفای چگونه کار می کند؟

اگرچه DeFi اغلب در ارتباط با ارزهای دیجیتال ذکر شده است، اما فراتر از ایجاد پول دیجیتال است. قراردادهای هوشمند DeFi طوری طراحی شده اند که جای سیستم های مالی سنتی را بگیرند.
هیچ بانک یا مؤسسه‌ای برای مدیریت پول شما وجود ندارد، زیرا هیچ واسطه‌ای وجود ندارد که تراکنش‌های برنامه‌های DeFi را کنترل کند. علاوه بر این، حس شفافیت در پروتکل‌های DeFi وجود دارد . برنامه های کاربردی متعددی برای کاربران در حوزه دیفای وجود دارد که بیشتر آنها بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند .
DeFi در سال ۲۰۲۰ رونق گرفت و هجوم پروژه ها به حوزه رمزنگاری را باعث شد و یک جنبش مالی جدید را رایج کرد. از آنجایی که بیت کوین اساسا دارای بسیاری از ویژگی های DeFi است، شروع صنعت دیفای را می توان به زمان به وجود امدن بیت کوین نسبت داد.
با این حال، پس از سال ۲۰۱۷، چندین اکوسیستم – مانند Compound Finance و MakerDAO – رواج یافتند و قابلیت‌های مالی بیشتری را برای کریپتو و DeFi رایج کردند.


     برای مطالعه و اشنای فرق بورس فرابورس انواع بازار های بورس اینجا کلیک کنید


صرافی های غیرمتمرکز (DEX)

DEX به کاربران اجازه می دهد تا دارایی های دیجیتال را بدون نیاز به یک واسطه یا ارائه دهنده خدمات شخص ثالث معامله کنند. اگرچه آنها تنها یک عنصر از بخش DeFi را تشکیل می دهند، DEX ها برای سال ها بخش مهمی از صنعت ارز دیجیتال بوده اند. آنها به شرکت کنندگان امکان خرید و فروش ارز دیجیتال را بدون ایجاد حساب کاربری در صرافی های متمرکز را ارائه می دهند.
DEX ها به شما امکان می دهند دارایی ها را از یک پلتفرم متمرکز دور نگه دارید و در عین حال امکان تجارت به دلخواه از کیف پول های خود را از طریق تراکنش هایی که از طریق بلاک چین انجام می شوند را می دهند. پلتفرم های وام دهی غیر متمرکز ، که نوعی DEX هستند، در سال ۲۰۲۰ رایج شدند و این بازارهای غیر متمرکز از قراردادهای هوشمند و استخرهای نقدینگی برای تسهیل خرید و فروش دارایی های رمزنگاری شده استفاده می کنند.

برای اموزش فارکس اینجا کلیک کنید

مارا در گوگل با نام سام تریدر جستجو کنید

به اشتراک گذاشتن این نوشته در:

ارسال یک پاسخ

دسته بندی ها

آخرین دیدگاه ها

    تبلیغات